Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Birliğinin 11. Olağan Genel Kurulu

                Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Birliğinin 11. Olağan Genel Kurulu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Üniversitesi Rektörü Prof Dr  Necdet Budak, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Karakaya, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka, 1. Hukuk Müşaviri Mücahit Çetin, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Fatih Zekeriya Yerlikaya,Strateji Geliştirme ve Teşkilatlandırma Daire Başkanı Şaban Kırmızı, Bölge Müdürü Mehmet Tevfik Ongun, birim müdürleri ve bölge müdür yardımcıları, Bölge Birliği temsilcileri ve görevli personellerin katılımı ile gerçekleşti.

            Misafir konuşmacı olarak söz alan İzmir Valisi Erol Ayyıldız “ Genel Müdürmüz ile yakın bir dostluk içinde bulunduğunu, Bir çiftçi çocuğu olarak Türk tarımın bugün bazı sorunları olsa da, devletimizin çiftçimizi rahatlatan politikalara imza attığını, İzmir’in tarımın lokomotifi niteliğinde bulunduğunu, çiftçimizin refah seviyesinin artmasından mutluluk duyduğunu” ifade etmişlerdir.

            Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak ise konuşmasında “ Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ortaklarından ve üretici çiftçilerden alınan ürünlerin Üniversitemiz yemekhanesinde kullanıldığını bu kapsamda yapılan protokol ile üreticiye ve Tarım Kredi Kooperatiflerine ciddi anlamda destek verdiklerini ve bu desteklerinin artarak devam edeceğini, yapılan bu protokulün diğer üniversiteler için de örnek teşkil edeceğini, ilk kez bu tarz bir toplantıya iştirak ettiğini ve buradaki topluluk karşısında heyecanlandığını” ifade ettiler.

            TKKMB Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü ise “ Türk tarımında kooperatifçiliğin önemine vurgu yaparak çifçinin kooperatifine sahip çıkması gerektiğini, kapanan kooperatiflerin çiftçimiz tarafından sahiplenmemesi bazen çok küçük fiyat farklarında dahi başka yerlerden alış veriş yapmasını tasvip etmediğini, kapanan kooperatiflerin şube olarak hizmetlerine devam etmesinin başlıca sebebinin ortakların kooperatifin önemini (piyasada fiyat dengesini sağlaması) anlamalarından kaynaklandığını” ifade etmişlerdir.

            TTKMB Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ise “ Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarımızın tarımsal girdi ihtiyaçlarının nakdi ve ayni olarak karşılanmasının yanı sıra, en önemli görevlerinden birinin önümüzdeki dönemde çiftçi ürünlerinin değerlendirilmesi olduğunu ve çiftçiye ucuz kredi sağlamak için gayret gösterdiklerini, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sahibi bulunduğu şirketlerini tek çatı altında bir yönetim tazı ile’ holding benzeri yapı” yapılandırmak istediklerini ve bu yolla ortaklarımızın temel girdilerinin daha kolay ve ucuza mal etmek istediklerini” ifade ettiler.

            Bölge Müdürü Mehmet Tevfik Ongun, Bölge Birliği faaliyetlerinden  bahsettiği konuşmasında son yıllarda ürün değerlendirme faaliyetlerine ağırlık verdiklerini, bu kapsamda üreticilerden kuru üzüm alımı yaparak ülke genelinde okullarda öğrencilere dağıtım yaptıklarını ifade etmiştir. Ayrıca ‘Ege Üniversitesi ile Bölge Birliği arasında imzalana  protokol ile gıda ihtyaçları karşılanmaya başlanmıştır. Bu işbirliğine öncülük eden Genel Müdürümüze ve sayın Rektürümüze teşekkür ederim. ‘şeklinde konuştu.

            Genel Kurulda çeşitli vasıflarda delegelere plaketler takdim edildi.

               

Okunma 643 defa