Tarım Kredi Kooperatifleri ortağı üreticiler, “Uydu Tarla Takip Sistemi” ile tarlalarını ve yetiştirdikleri ürünleri her yerden takip edebilecek.

Daha verimli, kaliteli ve risksiz tarımsal üretim için Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca geliştirilen Uydu Tarla Takip Sistemi”, Bölge Birliğimiz faaliyet sahasındaki kooperatiflerde test edildi.

Tarladaki ürünlerin güncel olarak verim ve gelişim takibi ile geçmiş dönem karşılaştırmaları yanı sıra ilaçlama, gübreleme ve su problemlerini harita üzerinden görerek zirai riskli bölgeler hakkında yorumlar alınabilen yazılımın saha testleri İzmir Bölge Birliğinde yapıldı.

Merkez Birliği Yazılım ve Veri Yönetimi Müdürü Özkan ÇELİKTEN ile Bölge Müdür Yardımcımız  Mustafa ÖNOL’un katılımı, yazılım uzmanları ve ziraat mühendislerinin destekleriyle birçok kooperatifte, farklı ürün desenlerinde yapılan test sonuçlarının başarılı olduğu gözlemlendi.

Çiftçilerin teknoloji ile buluşması noktasında önemli bir adım olan bu uygulamanın Tarım Kredi Kooperatiflerine ciddi katkı sağlayacağına inandığını dile getiren Bölge Müdürümüz  Mehmet AKSOY, uygulamanın Kuruma ve ortaklara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gerek kooperatif personelinin gerekse de ortakların tamamlanan bu projeden heyecan duyduğunun da altını çizen Aksoy, uygulamanın KORBİS mobil uygulaması üzerinden devreye alınması ile çiftçilere ve ülkemiz tarımına çok fazla katma değer sağlayacağını söyledi.

Hassas tarım için uzaktan algılama teknolojisinin sağladığı en önemli faydanın, ürün çeşidi, sezon ve fenolojik safhadan bağımsız olarak, ürünün tarlanın tümüne yayılmış konumsal durumuna göre verimlilik ve gelişim dağılımının tespitine olanak vermesi olduğunu belirten Merkez Birliği Yazılım ve Veri Yönetimi Müdürü Özkan ÇELİKTEN de tarlanın her yerinde iyi kalite sağlamak ve yüksek ürün hasadı yapabilmek için “Uydu Tarla Takip Sistemi”nin önemini vurguladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir